All
M F
-55 -44
-60 -48
-66 -52
-73 -57
-81 -63
-90 -70
-100 -78
+100 +78
All
All
M
W
-55 kg
-60 kg
-66 kg
-73 kg
-81 kg
-90 kg
-100 kg
+100 kg
-44 kg
-48 kg
-52 kg
-57 kg
-63 kg
-70 kg
-78 kg
+78 kg
World Championships Juniors & Teams 2017 Results
Men -55 kg
1 PAPINASHVILI
Jaba
GEO
2 GURBANLI
Natig
AZE
3 LKHAGVAJAMTS
Unubold
MGL
3 NARBAYEV
Bauyrzhan
KAZ
5 NINIASHVILI
Vano
GEO
5 BOLATBEKOV
Damir
KAZ
7 MONORI
Daniel
HUN
7 ISAEV
Adam
RUS
Women -44 kg
1 KUBOI
Nina
JPN
2 ABUZHAKYNOVA
Abiba
KAZ
3 PETIT
Lois
BEL
3 BULGAKOVA
Kristina
RUS
5 MURATBAEVA
Gulnur
UZB
5 FERREIRA
Laura
BRA
7 JO
Son hyang
PRK
7 BERINGER
Fatime
HUN
Men -60 kg
1 SUGIMOTO
Taigo
JPN
2 HUSEYNOV
Karamat
AZE
3 JAGVARALDORJ
Amarbold
MGL
3 KOGA
Genki
JPN
5 PENNA
Robson
BRA
5 BLIEV
Ayub
RUS
7 EZ ZERRAD
Naoufal
BEL
7 YUSIFOV
Ahmad
AZE
Women -48 kg
1 GERSJES
Amber
NED
2 MARTINEZ ABELENDA
Laura
ESP
3 STANGAR
Marusa
SLO
3 HURTADO MUNOZ
Melissa
CUB
5 NAUATBEK
Akmaral
KAZ
5 PICHKALEVA
Daria
RUS
7 HIDALGO LEDO
Celia
ESP
7 TYNBAYEVA
Galiya
KAZ
Men -66 kg
1 CARGNIN
Daniel
BRA
2 SHTURBABIN
Artyom
UZB
3 MAKHMADBEKOV
Somon
TJK
3 NINIASHVILI
Bagrati
GEO
5 JAVADOV
Yagub
AZE
5 LOMBARDO
Manuel
ITA
7 CASES ROCA
Salvador
ESP
7 VAN DER WERFF
Twan
NED
Women -52 kg
1 ABE
Uta
JPN
2 MAEDA
Chishima
JPN
3 AZIZOVA
Nazakat
AZE
3 RICIU
Cleonia
ROU
5 BISHRELT
Khorloodoi
MGL
5 BLAVIER
Myriam
BEL
7 SCHIOPU
Catalina
ROU
7 PUREVSUREN
Buyankhishig
AZE
Men -73 kg
1 HEYDAROV
Hidayat
AZE
2 CILOGLU
Bilal
TUR
3 GRIGALASHVILI
Tato
GEO
3 KHAMZA
Didar
KAZ
5 LIMA
David
BRA
5 MANUKIAN
Hievorh
UKR
7 METIFIOT
Hugo
FRA
7 NACU
Ion
MDA
Women -57 kg
1 FUNAKUBO
Haruka
JPN
2 LKHAGVATOGOO
Enkhriilen
MGL
3 KIM
Jisu
KOR
3 LIBEER
Mina
BEL
5 KIM
Ji Hye
PRK
5 TOPOLOVEC
Tihea
CRO
7 KARCHAYEVA
Aiida
KAZ
7 STARKE
Pauline
GER
Men -81 kg
1 CASSE
Matthias
BEL
2 TEPKAEV
Turpal
RUS
3 GRAMKOW
Tim
GER
3 PARLATI
Christian
ITA
5 SHEROV
Erlan
KGZ
5 MCWATT
Stuart
GBR
7 CHERKAI
Aleksandr
UKR
7 D ARCO
Salvatore
ITA
Women -63 kg
1 ARAKI
Honoka
JPN
2 VERMEER
Sanne
NED
3 PIOVESANA
Lubjana
GBR
3 EME
Clemence
FRA
5 OBRADOVIC
Jovana
SRB
5 HORLAVILLE
Yasmine
FRA
7 OBRADOVIC
Anja
SRB
7 GORISSEN
Jessica
NED
Men -90 kg
1 TAJIMA
GOKI
JPN
2 FLORENTINO
Robert
DOM
3 TRIPPEL
Eduard
GER
3 NAGAI
Koshi
JPN
5 DIESSE
Aurelien
FRA
5 PETGRAVE
Jamal
GBR
7 JANDREEV
Shermukhammad
UZB
7 SHEPEL
Vitalii
UKR
Women -70 kg
1 SCOCCIMARRO
Giovanna
GER
2 SAMARDZIC
Aleksandra
BIH
3 WILLEMS
Gabriella
BEL
3 POLLERES
Michaela
AUT
5 AOYAGI
Remi
JPN
5 SANTANA
Ellen
BRA
7 KUKA
Loriana
KOS
7 JAGER
Hilde
NED
Men -100 kg
1 KOTSOIEV
Zelym
AZE
2 ADAMIAN
Arman
RUS
3 YAMAGUCHI
TAKAYA
JPN
3 RAKHIMOV
Temur
TJK
5 JAYNE
John
USA
5 ZORN
Daniel
GER
7 FARA
Aaron
AUT
7 ODBAATAR
Khangal
MGL
Women -78 kg
1 UMEZU
Shiyu
JPN
2 ZENKER
Teresa
GER
3 BUKREEVA
Marina
RUS
3 SAMPAIO
Patricia
POR
5 LEON
Karen
VEN
5 GOBEC
Lea
CRO
7 HOELTERHOFF
Julie
GER
7 SON
Jeongyeon
KOR
Men +100 kg
1 TASOEV
Inal
RUS
2 HEGYI
Stephan
AUT
3 KAGAWA
DAIGO
JPN
3 MARINIC
Enej
SLO
5 SPIJKERS
Jur
NED
5 YUSUPOV
Alisher
UZB
7 BARBOZA
Arthur
BRA
7 BATJARGAL
Lkhagvadorj
MGL
Women +78 kg
1 SONE
Akira
JPN
2 KODAMA
Hikaru
JPN
3 SOUZA
Beatriz
BRA
3 AGUILAR
Eliannis
CUB
5 FORMELA
Anita
POL
5 BERLIKASH
Kamila
KAZ
7 SOMKHISHVILI
Sophio
GEO
7 BAUERNFEIND
Ina
GER