All
M F
-60 -48
-66 -52
-73 -57
-81 -63
-90 -70
-100 -78
+100 +78
All
All
M
W
-60 kg
-66 kg
-73 kg
-81 kg
-90 kg
-100 kg
+100 kg
-48 kg
-52 kg
-57 kg
-63 kg
-70 kg
-78 kg
+78 kg
World Championships Rotterdam 2009 Results
Men -60 kg
1 ZANTARAIA
Georgii
UKR
2 HIRAOKA
Hiroaki
JPN
3 DAVTYAN
Hovhannes
ARM
3 VERDE
Elio
ITA
5 SARLAK
Vahid
IRI
5 KHERGIANI
Nestor
GEO
7 PETRIKOV
Pavel
CZE
7 GUEDEZ
Javier
VEN
Women -48 kg
1 FUKUMI
Tomoko
JPN
2 BLANCO
Oiana
ESP
3 JOSSINET
Frederique
FRA
3 CHUNG
Jung-Yeon
KOR
5 DUMITRU
Alina
ROU
5 MENEZES
Sarah
BRA
7 ENTE
Birgit
NED
7 LESHCHANKA
Volha
BLR
Men -66 kg
1 KHASHBAATAR
Tsagaanbaatar
MGL
2 URIARTE
Sugoi
ESP
3 UNGVARI
Miklos
HUN
3 AN
Jeong-Hwan
KOR
5 FASIE
Dan
ROU
5 GADANOV
Alim
RUS
7 SHARIPOV
Mirali
UZB
7 SCVORTOV
Victor
MDA
Women -52 kg
1 NAKAMURA
Misato
JPN
2 BERMOY ACOSTA
Yanet
CUB
3 CARRASCOSA ZARAGOZA
Ana
ESP
3 TARANGUL
Romy
GER
5 JO
Song Hui
PRK
5 HE
Hongmei
CHN
7 MUNKHBAATAR
Bundmaa
MGL
7 BRAVIK
Kitty
NED
Men -73 kg
1 WANG
Ki-chun
KOR
2 KIM
Chol Su
PRK
3 ISAEV
Mansur
RUS
3 VAN TICHELT
Dirk
BEL
5 IBRAGIMOV
Rinat
KAZ
5 HUYSUZ
Sezer
TUR
7 UEMATSU
Kiyoshi
ESP
7 UNGVARI
Attila
HUN
Women -57 kg
1 RIBOUT
Morgane
FRA
2 MONTEIRO
Telma
POR
3 KARAKAS
Hedvig
HUN
3 GASIMOVA
Kifayat
AZE
5 MATSUMOTO
Kaori
JPN
5 SILVA
Rafaela
BRA
7 BIELAK
Malgorzata
POL
7 LIEN
Chen-Ling
TPE
Men -81 kg
1 NIFONTOV
Ivan
RUS
2 SHUNDZIKAU
Siarhei
BLR
3 KIM
Jae-Bum
KOR
3 BISCHOF
Ole
GER
5 CIANO
Antonio
ITA
5 MRVALJEVIC
Srdjan
MNE
7 KELLER
Christoph
SUI
7 CLERGET
Axel
FRA
Women -63 kg
1 UENO
Yoshie
JPN
2 WILLEBOORDSE
Elisabeth
NED
3 MALZAHN
Claudia
GER
3 SCHLESINGER
Alice
ISR
5 ZOLNIR
Urska
SLO
5 KOVAL
Vera
RUS
7 KONG
Ja-Young
KOR
7 CACHOLA
Ana
POR
Men -90 kg
1 LEE
Kyu-won
KOR
2 DENISOV
Kirill
RUS
3 CHORIEV
Dilshod
UZB
3 MESBAH
Hesham
EGY
5 ALARZA
David
ESP
5 RANDL
Milan
SVK
7 TOMA
Sergiu
MDA
7 HISCHIER
Dominique
SUI
Women -70 kg
1 ALVEAR
Yuri
COL
2 MESZAROS
Anett
HUN
3 MILED
Houda
TUN
3 WATANABE
Mina
JPN
5 BARBIERI
Erica
ITA
5 CONWAY
Sally
GBR
7 SRAKA
Rasa
SLO
7 ROBRA
Juliane
SUI
Men -100 kg
1 RAKOV
Maxim
KAZ
2 GROL
Henk
NED
3 DARWISH
Ramadan
EGY
3 ANAI
Takamasa
JPN
5 GASIMOV
Elmar
AZE
5 BLOSHENKO
Artem
UKR
7 BATTULGA
Temuulen
MGL
7 BORODAVKO
Jevgenijs
LAT
Women -78 kg
1 VERKERK
Marhinde
NED
2 PRYSHCHEPA
Maryna
UKR
3 WOLLERT
Heide
GER
3 SUN
Yi
CHN
5 LEBRUN
Celine
FRA
5 SAN MIGUEL
Esther
ESP
7 ANTOMARCHI
Kaliema
CUB
7 COTTON
Amy
CAN
Men +100 kg
1 RINER
Teddy
FRA
2 BRAYSON
Oscar
CUB
3 PASKEVICIUS
Marius
LTU
3 TANGRIEV
Abdullo
UZB
5 HERNANDES
Daniel
BRA
5 PADAR
Martin
EST
7 DORJPALAM
Gankhuyag
MGL
7 TOELZER
Andreas
GER
Women +78 kg
1 TONG
Wen
CHN
2 BRYANT
Karina
GBR
3 ORTIZ
Idalys
CUB
3 TSUKADA
Maki
JPN
5 OZEN
Gulsah
TUR
5 KONITZ
Franziska
GER
7 ZAMBOTTI
Vanessa
MEX
7 PROKOFIEVA
Maryna
UKR