All
M F
-60 -48
-66 -52
-73 -57
-81 -63
-90 -70
-100 +70
+100
All
All
M
W
-60 kg
-66 kg
-73 kg
-81 kg
-90 kg
-100 kg
+100 kg
-48 kg
-52 kg
-57 kg
-63 kg
-70 kg
+70 kg
Paralympic Games Tokyo 2020 Results
Men -60 kg
1 SHIRINLI
Vugar B3
AZE
2 SARIYEV
Anuar B3
KAZ
3 CIFTCI
Recep B2
TUR
3 BOLOGA
Alex B1
ROU
5 BLANCO
Marcos Dennis B1
VEN
5 NAMOZOV
Sherzod B3
UZB
7 HIRAI
Takaaki B3
JPN
7 SUKHBAATAR
Yadamdorj B3
MGL
Women -48 kg
1 HAJIYEVA
Shahana B2
AZE
2 MARTINET
Sandrine B2
FRA
3 POTAPOVA
Viktoriia B1
RPC
3 IVANYTSKA
Yuliia B2
UKR
5 LEE
Kai Lin B2
TPE
5 HANGAI
Shizuka B1
JPN
7 LI
Liqing B2
CHN
7 TASIN
Ecem B1
TUR
Men -66 kg
1 KURANBAEV
Uchkun B3
UZB
2 IBANEZ BANON
Sergio B3
ESP
3 SETO
Yujiro B3
JPN
3 ABASLI
Namig B2
AZE
5 GAMJASHVILI
Giorgi B2
GEO
5 KHORAVA
Davyd B2
UKR
7 AAJIM
Munkhbat B3
MGL
7 RUDENKO
Viktor B1
RPC
Women -52 kg
1 ABDELLAOUI
Cherine B3
ALG
2 GAGNE
Priscilla B1
CAN
3 STEPANIUK
Alesia B3
RPC
3 NIKOLAYCHYK
Nataliya B1
UKR
5 FUJIWARA
Yui B3
JPN
5 BRUSSIG
Ramona B2
GER
7 CARDOSO
Karla B3
BRA
7 SAFAROVA
Basti B3
AZE
Men -73 kg
1 SAYIDOV
Feruz B3
UZB
2 DAULET
Temirzhan B3
KAZ
3 MAHOMEDOV
Rufat B3
UKR
3 BAREIKIS
Osvaldas B3
LTU
5 KUTUEV
Vasilii B2
RPC
5 KALDANI
Giorgi B2
GEO
7 KORNHASS
Nikolai B2
GER
7 NAGAI
Takamasa B1
JPN
Women -57 kg
1 VALIYEVA
Sevda B3
AZE
2 SAMANDAROVA
Parvina B3
UZB
3 ARAUJO
Lucia B3
BRA
3 CELIK
Zeynep B3
TUR
5 OVCHINNIKOVA
Natalia B1
RPC
5 HIROSE
Junko B2
JPN
7 FEDOSSOVA
Dayana B2
KAZ
7 GONZALEZ
Laura B2
ARG
Men -81 kg
1 RAHIMLI
Huseyn B2
AZE
2 KAROMATOV
Davurkhon B3
UZB
3 AVILA SANCHEZ
Eduardo Adrian B3
MEX
3 LEE
Jung Min B2
KOR
5 PETIT
Nathan B3
FRA
5 SOLOVEY
Dmytro B2
UKR
7 POWELL
Daniel B1
GBR
7 RODRIGUEZ REYES
Gerardo B3
CUB
Women -63 kg
1 HUSEYNOVA
Khanim B3
AZE
2 HUSIEVA
Iryna B2
UKR
3 WANG
Yue B2
CHN
3 SHERIPBOEVA
Nafisa B3
UZB
5 POZDNYSHEVA
Olga B2
RPC
5 ARCE PAYNO
Marta B3
ESP
7 PERNHEIM
Nicolina B1
SWE
7 KUDO
Hiroko B3
JPN
Men -90 kg
1 NOURI
Vahid B3
IRI
2 STEWART
Elliot B3
GBR
3 LATCHOUMANAYA
Helios B2
FRA
3 NAZARENKO
Oleksandr B2
UKR
5 AMANZHOL
Zhanbota B3
KAZ
5 CAVALCANTE DA SILVA
Arthur B1
BRA
7 BOBOEV
Shukhrat B3
UZB
7 HIROSE
Haruka B3
JPN
Women -70 kg
1 MALDONADO
Alana B2
BRA
2 KALDANI
Ina B2
GEO
3 OGAWA
Kazusa B2
JPN
3 RUVALCABA ALVAREZ
Lenia Fabiola B3
MEX
5 ZABRODSKAIA
Olga B2
RPC
5 ULUCAM
Raziye B3
TUR
7 LAURIA
Matilde B1
ITA
7 PASCHALIDOU
Theodora B1
GRE
Men -100 kg
1 SKELLEY
Christopher B2
GBR
2 GOODRICH
Ben B2
USA
3 KHALILOV
Sharif B3
UZB
3 SHEVCHENKO
Anatolii B1
RPC
5 DA SILVA
Antonio Tenorio B1
BRA
5 UPMANN
Oliver B2
GER
7 MATSUMOTO
Yoshikazu B1
JPN
7 BASOC
Ion B1
MDA
Women +70 kg
1 KARIMOVA
Dursadaf B3
AZE
2 BAIBATINA
Zarina B3
KAZ
3 EMMERICH
Meg B3
BRA
3 COSTA
Carolina B2
ITA
5 NYAMAA
Altantsetseg B2
MGL
5 HARNYK
Anastasiia B1
UKR
7 DAVIS
Katie B2
USA
7 TSUCHIYA
Minako B1
JPN
Men +100 kg
1 KHEIROLLAHZADEH
Mohammadreza B2
IRI
2 CHIKOIDZE
Revaz B2
GEO
3 ZAKIYEV
Ilham B1
AZE
3 CHOI
Gwang Geun B2
KOR
5 SHARIPOV
Shirin B3
UZB
5 FERNANDEZ SASTRE
Yordani B3
CUB
7 SUBBA
Theador B3
JAM
7 MASAKI
Kento B2
JPN