All
M F
-55 -44
-60 -48
-66 -52
-73 -57
-81 -63
-90 -70
-100 -78
+100 +78
All
All
M
W
-55 kg
-60 kg
-66 kg
-73 kg
-81 kg
-90 kg
-100 kg
+100 kg
-44 kg
-48 kg
-52 kg
-57 kg
-63 kg
-70 kg
-78 kg
+78 kg
World Championships Juniors Results
Men -55 kg
1 ALIYEV
Rovshan
AZE
2 AGHAYEV
Balabay
AZE
3 IBRAGIMOV
Imam
RUS
3 HANDA
Hayate
JPN
5 AIBEK UULU
Kubanychbek
KGZ
5 ROSADO
Moises
MEX
7 MOES
Daan
NED
7 IKHMONGOL
YADAMSUREN
MGL
Women -44 kg
1 TODOKORO
Chihiro
JPN
2 BEDIOUI
Oumaima
TUN
3 ARRAES
Amanda
BRA
3 PETIT
Lois
BEL
5 FRIGOUL
Melanie
FRA
5 HAMIDOVA
Shafag
AZE
7 SAYMA
Gamze
TUR
7 BERINGER
Fatime
HUN
Men -60 kg
1 KOGA
Genki
JPN
2 KONISHI
Seishiro
JPN
3 TORRES
Renan
BRA
3 PAPINASHVILI
Jaba
GEO
5 NARBAYEV
Bauyrzhan
KAZ
5 KUMTAS
Samet
TUR
7 BORS DUMITRESCU
Lucian
ROU
7 GOUEFFON
Yhonice
FRA
Women -48 kg
1 BILODID
Daria
UKR
2 YOSHIDA
Sana
JPN
3 STOJADINOV
Andrea
SRB
3 MARTINEZ ABELENDA
Laura
ESP
5 LAPUERTA COMAS
Mireia
ESP
5 TYNBAYEVA
Galiya
KAZ
7 FERREIRA
Laura
BRA
7 EDDINARI
Chaimae
MAR
Men -66 kg
1 LOMBARDO
Manuel
ITA
2 MARCELINO
Michael
BRA
3 CHOPANOV
Murad
RUS
3 AIDA
Yuji
JPN
5 ZHUBATKAN
Sunggat
KAZ
5 NAGUCHEV
Kazbek
RUS
7 ABDURAKHMANOV
Bakhitzhan
KAZ
7 CASES ROCA
Salvador
ESP
Women -52 kg
1 TAKEDA
Ryoko
JPN
2 PRIMO
Gefen
ISR
3 RICIU
Cleonia
ROU
3 KALETA
Aleksandra
POL
5 MOKDAR
Faiza
FRA
5 MARCUS TABELLION
Coraline
FRA
7 ESTEO LINNE
Nina Estefania
ESP
7 KORKMAZ
Irem
TUR
Men -73 kg
1 CILOGLU
Bilal
TUR
2 TSUKAMOTO
Ryo
JPN
3 MARKARIAN
Georgios
GRE
3 BAGTBERGENOV
Zhanbolat
KAZ
5 STERPU
Victor
MDA
5 GAMOSOV
David
RUS
7 BYDZOVSKY
Adam
CZE
7 UMAYEV
Abdul Malik
BEL
Women -57 kg
1 FUNAKUBO
Haruka
JPN
2 CYSIQUE
Sarah leonie
FRA
3 KAJZER
Kaja
SLO
3 TOMIZAWA
Kana
JPN
5 PERISIC
Marica
SRB
5 LKHAGVATOGOO
Enkhriilen
MGL
7 KHELIFI
Ghofran
TUN
7 TOPOLOVEC
Tihea
CRO
Men -81 kg
1 PARLATI
Christian
ITA
2 KASAHARA
Hiromasa
JPN
3 MAISURADZE
Luka
GEO
3 ARENCIBIA
Alexandre
CAN
5 MADZHIDOV
Dzhakhongir
TJK
5 RAJKAI
Robert
HUN
7 GRIGALASHVILI
Tato
GEO
7 SCHIMIDT
Guilherme
BRA
Women -63 kg
1 VERMEER
Sanne
NED
2 OLSEN
Laerke
DEN
3 URA
Asumi
JPN
3 OBRADOVIC
Anja
SRB
5 KROPSKA
Natalia
POL
5 COROZO
Celinda
ECU
7 OZBAS
Szofi
HUN
7 ZACHOVA
Renata
CZE
Men -90 kg
1 BEKAURI
Lasha
GEO
2 MURAO
Sanshiro
JPN
3 MASHIYAMA
Kosuke
JPN
3 SISMANLAR
Mert
TUR
5 PETERSILKA
Falk
GER
5 BRASNJOVIC
Darko
SRB
7 MILETIC
Toni
BIH
7 SCHMIDT
Tim
GER
Women -70 kg
1 BELLANDI
Alice
ITA
2 SHIMMORI
Ryo
JPN
3 DE VOOGD
Margit
NED
3 LEBRETON
Candice
FRA
5 VOS
Donja
NED
5 SANTANA
Ellen
BRA
7 BOEHM
Alina
GER
7 PENNALVER
Melisa
CUB
Men -100 kg
1 SEKINE
Kiyotaka
JPN
2 CATHARINA
Simeon
NED
3 SANEBLIDZE
Onise
GEO
3 BARANIEWSKI
Iwo
POL
5 ELNAHAS
Shady
CAN
5 MADSEN
Mathias
DEN
7 ZORN
Daniel
GER
7 LIMA
Lucas
BRA
Women -78 kg
1 WADA
Rinoko
JPN
2 PRODAN
Karla
CRO
3 SAMPAIO
Patricia
POR
3 LUDFORD
Shelley
GBR
5 ZENKER
Teresa
GER
5 PONCE
Camila
BRA
7 HOELTERHOFF
Julie
GER
7 TOTH
Fanni
HUN
Men +100 kg
1 ZAALISHVILI
Gela
GEO
2 HEGYI
Stephan
AUT
3 ABRAMOV
Erik
GER
3 GAMZATKHANOV
Dzhamal
RUS
5 MARINIC
Enej
SLO
5 KAITOV
Kemal
RUS
7 SOLIS
Francisco
CHI
7 TSOUMITAS
Dimitrios
GRE
Women +78 kg
1 KODAMA
Hikaru
JPN
2 SOUZA
Beatriz
BRA
3 FUSEAU
Laura
FRA
3 LUCHT
Renee
GER
5 SZIGETVARI
Mercedesz
HUN
5 BERLIKASH
Kamila
KAZ
7 DZIOPA
Paulina
POL
7 CRUZ
Luiza
BRA