All
M F
-55 -44
-60 -48
-66 -52
-73 -57
-81 -63
-90 -70
-100 -78
+100 +78
All
All
M
W
-55 kg
-60 kg
-66 kg
-73 kg
-81 kg
-90 kg
-100 kg
+100 kg
-44 kg
-48 kg
-52 kg
-57 kg
-63 kg
-70 kg
-78 kg
+78 kg
Junior European Championships 2016 Results
Men -55 kg
1 GURBANLI
Natig
AZE
2 PAFOV
Alii
RUS
3 MERLIN
Maxime
FRA
3 CARLINO
Andrea
ITA
5 KUPATADZE
Irakli
GEO
5 HUSEYNOV
Karamat
AZE
7 HALE
William
BEL
7 MONORI
Daniel
HUN
Women -44 kg
1 DELEUIL
Justine
FRA
2 GILLY
Marine
FRA
3 ZERSHCHIKOVA
Vladlena
RUS
3 PETIT
Lois
BEL
5 ADRASTI
Elisa
ITA
5 HAMIDOVA
Shafag
AZE
7 BERINGER
Fatime
HUN
7 TSVETANOVA
Tsvetelina
BUL
Men -60 kg
1 TSJAKADOEA
Tornike
NED
2 MACDONALD
Neil
GBR
3 FLORIMONT
Jolan
FRA
3 LOMBARDO
Manuel
ITA
5 BOUDA
Romaric Wend-Yam
FRA
5 GARCIA TORNE
David
ESP
7 BEGLARASHVILI
Robinzon
GEO
7 PLAFKY
Moritz
GER
Women -48 kg
1 BILODID
Daria
UKR
2 PICHKALEVA
Daria
RUS
3 SCHNEIDER
Miriam
GER
3 PUPP
Reka
HUN
5 SENTURK
Gulkader
TUR
5 MARTINEZ ABELENDA
Laura
ESP
7 YVIN
Romane
FRA
7 COSTA
Catarina
POR
Men -66 kg
1 MINKOU
Dzmitry
BLR
2 NAGLIASHVILI
Tornike
GEO
3 STUMP
Nils
SUI
3 GAITERO MARTIN
Alberto
ESP
5 IADOV
Bogdan
UKR
5 BUNCIC
Strahinja
SRB
7 NURKOVIC
Jusuf
MNE
7 DONMEZ
Cengizhan
TUR
Women -52 kg
1 PETROVIC
Nadezda
SRB
2 KORKMAZ
Irem
TUR
3 GNETO
Astride
FRA
3 TOPOLOVEC
Tihea
CRO
5 STANGAR
Anja
SLO
5 JANASHVILI
Mariam
GEO
7 GILES
Chelsie
GBR
7 ESTEVES
Mariana
POR
Men -73 kg
1 HEYDAROV
Hidayat
AZE
2 KATSIASHVILI
Giorgi
GEO
3 HOJAK
Martin
SLO
3 WAGNER
Christopher
AUT
5 GJAKOVA
Akil
KOS
5 CERCEA
Marcel
ROU
7 JAFAROV
Hasil
AZE
7 POWELL
Daniel
GBR
Women -57 kg
1 STARKE
Pauline
GER
2 LESKI
Andreja
SLO
3 KOWALCZYK
Julia
POL
3 DOBRE
Stefania Adelina
ROU
5 BEZALEL
Ariel
ISR
5 TOPRAK
Acelya
GBR
7 PRISHKOLNIK
Amit
ISR
7 OBERAN
Iva
CRO
Men -81 kg
1 MAJDOV
Nemanja
SRB
2 EGUTIDZE
Anri
POR
3 GRAMKOW
Tim
GER
3 TEPKAEV
Turpal
RUS
5 MARTINHO
Joao
POR
5 PARLATI
Christian
ITA
7 DJALO
Alpha Oumar
FRA
7 HEIJMAN
Jim
NED
Women -63 kg
1 VERMEER
Sanne
NED
2 REIMANN
Lara
GER
3 SHEMESH
Inbal
ISR
3 OBRADOVIC
Anja
SRB
5 OBRADOVIC
Jovana
SRB
5 SIMEOLI
Nadia
ITA
7 OLSEN
Laerke
DEN
7 ERIKSSON
Ida
SWE
Men -90 kg
1 IGOLNIKOV
Mikhail
RUS
2 SHERAZADISHVILI
Nikoloz
ESP
3 BUBANJA
Marko
MNE
3 DIESSE
Aurelien
FRA
5 OZIMEK
Jakub
POL
5 VARAPAYEU
Yahor
BLR
7 KUUSIK
Mattias
EST
7 SANEBLIDZE
Onise
GEO
Women -70 kg
1 GAHIE
Marie Eve
FRA
2 RODRIGUEZ
Sara
ESP
3 GERCSAK
Szabina
HUN
3 AUSMA
Natascha
NED
5 KUKA
Loriana
SUI
5 SCOCCIMARRO
Giovanna
GER
7 SAMARDZIC
Aleksandra
BIH
7 WILLEMS
Gabriella
BEL
Men -100 kg
1 FARA
Aaron
AUT
2 FREY
Johannes
GER
3 ADAMIAN
Arman
RUS
3 SVIRYD
Mikita
BLR
5 DZHIOEV
Aslan
RUS
5 IMALA
Otto
EST
7 SILVA
Pedro
POR
7 POZZI
Davide
ITA
Women -78 kg
1 WAGNER
Anna Maria
GER
2 LJUBA
Brigita
CRO
3 STANGHERLIN
Giorgia
ITA
3 GIMALETDINOVA
Alexandra
RUS
5 KULAGA
Paula
POL
5 LESTERHUIS
Jasmijn
NED
7 HERSHKO
Raz
ISR
7 LUCASSEN
Ilona
NED
Men +100 kg
1 SHAKHBAZOV
Ruslan
RUS
2 PANKO
Fedir
UKR
3 BASHAEV
Tamerlan
RUS
3 CULUM
Zarko
SRB
5 KATANGA
Messie
FRA
5 HEGYI
Stephan
AUT
7 SPIJKERS
Jur
NED
7 GASYUK
Leonid
UKR
Women +78 kg
1 TOLOFUA
Julia
FRA
2 AKBULUT
Sebile
TUR
3 FORMELA
Anita
POL
3 KYRYCHENKO
Vasylyna
UKR
5 BRAUSEWETTER
Maxime
GER
5 GUSHCHINA
Anna
RUS
7 KARPATI
Emese
HUN
7 SZIGETVARI
Mercedesz
HUN